$node->field_news_cover_image['und'][0]['alt']; ?>

اتومبیل‌های آبی و خاکی مدت طولانی است که تولید آن در میان شرکت‌های اتومبیل سازی و حتی برندهای سرشناس ساخت قایق‌های تندرو و سبک جریان دارد. باید بیان کرد این ایدئولوژی از دوران قدیم هم مدنظر دکترین جنگی بوده که امروزه به دنبال پیشرفت آن نیز هستند. در ادامه موضوع و بعد از معرفی و بررسی ۲ زره‌پوش آبی و خاکی برتر جهان، به یکی از تازه‌ترین دستاوردهای متخصصان آمریکایی اشاره خواهیم نمود.

همراه ما باشید با بررسی برترین زره‌پوشان دوزیست دنیای جنگی که قابلیت حرکت در آب و خشکی را دارند.

BMP1: آچار فرانسه جنگی

این اتومبیل زرهی شنی‌دار در سال ۱۹۶۶ وارد ارتش سرخ شد و به عنوان یکی از طرح‌های انقلابی ادوات زرهی پیاده‌نظام در آن دوران به حساب می‌رفت. از شاهکار پاول ایساکوف روسی تا به الان بیش از بیست هزار دستگاه تولید شده که مطابق آمارها، در چهار جنگ یوم کیپور، افغانستان، ایران و عراق و جنگ اول خلیج فارس حضوری موفق داشته است.
این زره‌پوش توانایی یک تانک سبک و یک نفربر را در هم ترکیب کرده و با خصوصیت منحصربه‌فرد خود که همان توانایی استفاده در آب و خاک بود، برای نخستین بار چهره جنگ‌های پیاده‌نظام را برای همیشه تغییر داد و موجب به وجود آمدن تاکتیک‌های تازه نظامی در کل دنیا شد.

نیروی محرکه BMP1 از یک پیشرانه دیزلی با توانایی ۳۰۰ اسب بخار تأمین می‌شود. حداکثر شتاب این زره‌پوش در جاده ۶۵ کیلومتر، خارج از جاده ۴۵ کیلومتر و در آب ۸ کیلومتر است. این اتومبیل همچنین قدرت عبور از مانع‌های عمودی به بلندی ۸۰ سانتی‌متر و خاکریزهایی به عمق ۲٫۵ متر را دارد. برد عملیاتی آن با سوخت کامل حداکثر ۶۰۰ کیلومتر است.

تانک بی ام پی 1

همچنین راننده و فرمانده به دید تلسکوپی با استفاده از چند پریسکوپ و دوربین دید در شب مجهز بودند و یک دستگاه بی‌سیم برای استفاده فرمانده در اتومبیل قرار داشت. سلاح اصلی این اتومبیل آبی و خاکی یک توپ بدون خان ۷۳ میلی‌متری با برد ۸۰۰ متر و نرخ آتش حداکثر ۱۰ گلوله در دقیقه بود و ۴۰ گلوله نیز به عنوان خشاب داخل کابین قرار می‌گرفت. پرتابگر موشک ضدتانک مالیوتکا با برد مفید ۲ تا ۴ کیلومتر هم سلاح سنگین دیگر این نفربر به حساب می‌آمد.
بعدها روی BMP1 موشک‌های بسیار مدرن‌تر ET4 و ET5 نصب شدند که این نفربر را حتی به تانک پشتیبانی کننده زره‌پوشان اصلی میدان نبرد نیز تبدیل کرده بود که سبب شد متخصصان تاکتیک‌های جنگی، به این اتومبیل لقب آچار فرانسه را اعطا نمایند.
شایان ذکر است این تانک هم‌اکنون در کشورمان ایران با نام‌هایی چون براق و خشایار در حال انجام وظیفه در یگان‌های زرهی ارتش و سپاه است.

Amphibious Assault Vehicle: غول دریایی

این نفربر در حال حاضر به تفنگداران نیروی دریایی ایالات متحده تعلق داشته و در مواقع ضروری از ناوشکن‌ها، ناو هواپیمابر و... دفاع می‌کند. این نفربر تولید شرکت FMC است و در سال ۱۹۷۲ به خدمت نیروی دریایی آمریکا درآمده است. در سال ۱۹۸۴ تغییرات بزرگی از طرف شرکت FMC برای رقابت با نفربرهای شوروی، روی AAV انجام گرفت که موجب شد سامانه‌های مخابراتی به‌روز، سامانه‌های دید در شب، سونار قوی‌تر روی آن نصب شوند و حتی سبب شد شتاب این نفربر در آب افزایش پیدا کند و به ۱۲ کیلومتر در ساعت برسد.

تانک امفیبیوس

دو مسلسل سبک و سنگین با کالیبرهای ۱۲٫۷ و ۴۰ میلی‌متری برای دفاع از سربازان و دفع دشمن روی AAV قرار گرفت و زره آن به قدری تقویت شد که به بیان تولید کنندگان آن، این نفربر قادر است تا در برابر چندین موشک همزمان ایستادگی کند و به هیچ عنوان غرق نشود. سیستم دید در شب آن قادر بود تا اجسام روی آب را تا ۸ کیلومتر دورتر شناسایی کرده و حتی از گرمای ساخته شده آنها حرکت بعدی دشمن را نیز حدس بزند. البته باید گفت که این نفربر قادر است بیش از ۴ راکت‌انداز را حمل کند که در واقع به علت وجود نداشتن برجک مانند تانک، باید آن را روی لوله‌های بزرگ نصب نمایند که معمولاً در ۹۰ درصد نبردهایی که این نفربر شرکت کرده چنین اتفاقی نیفتاده است.
قلب تپنده AAV می‌تواند ۴۰۰ اسب بخار تولید نماید و با یک بار سوخت‌گیری قادر است تا ۴۹۰ کیلومتر راه هموار را بپیماید. همچنین گفتنی است این نفربر ۱۸ تنی هم‌اکنون در کشورهایی مانند برزیل، آرژانتین، ایتالیا، کره جنوبی، چین، اسپانیا و ونزوئلا فعال و در جنگ‌های مهمی چون خلیج فارس، سومالی و عراق انجام وظیفه کرده است.

Gibbs Humdinga: قایقی تفریحی با کاربری نظامی

شاید در دیدگاه نخست به این اتومبیل، ذهنیت شما بر این باشد که این نفربر هم مثل سایر تولیدهای کمپانی‌های مختلف که هر از گاهی یک اتومبیل آبی و خاکی تولید می‌نمایند و بعداً مشکلات عدیده‌ای از آن سردر می‌آورند باشد؛ اما باید اعلام کرد گیبس تازه‌ترین زره‌پوش آبی و خاکی دنیا است که مراحل تست و گسترش خود را گذرانده و آماده ارائه به تفنگداران نیروی دریایی است.

تانک گیبس هامدینگا

این وسیله نقلیه در مدل‌های مختلفی ارائه شده که در ساده‌ترین مدل آن توانایی حمل ۳ مسافر یا ۲۲۷ کیلوگرم و راننده را دارد و حتی گفته می‌شود در سال ۲۰۱۸ نمونه‌های پیشرفته آن می‌تواند ۱۶ مسافر یا ۱۶۰۰ کیلوگرم به همراه راننده را حمل کنند. نفربر گیبس یکی از چالاک‌ترین وسیله‌های نقلیه نظامی در آب است و باید گفت که موتور ۱۵۰ اسب بخاری آن می‌تواند گیبس را در آب، به سرعت ۶۳ کیلومتر در ساعت برساند که مشابه یک قایق تندروی جنگی است. هنوز از گیبس و قدرت‌های آن بحث‌های بسیاری به بیرون درز نکرده، اما گفته می‌شود این اتومبیل به منظور سرکشی‌های دریایی و گشت‌های منطقه‌ای طراحی شده و توانایی رو در رو شدن با دشمن مسلح را ندارد، ولی مسلسل ۱۲٫۷ میلی‌متری آن خبر از این موضوع می‌دهد که این اتومبیل آبی و خاکی نظامی ارتش آمریکا، در برابر متجاوزان و قاچاقچی‌های دریایی دست و پا بسته نخواهد بود.

دیدگاه‌ها